,

Ракията: От традиция към музейно изкушение

От много години ракията остава предпочитаната напитка на българите, съпътстваща техните различни житейски ритуали – от празнуванията за новородени, през рождени и имени дни, до сватби и погребения. Въпреки този значителен статус в битието на хората, до скоро в България липсваше музей, посветен изцяло на ракията. Този проблем беше решен през септември, когато бе открит музей в центъра на София (бул. “Патриарх Евтимий 22), посветен изцяло на това питие.

Изложбата е резултат от проекта на организаторите на фестивала на ракията, създаден преди 12 години. На този фестивал фирмите от сектора представят своите най-нови продукти, а професионално жури избира най-добрите от тях.

Създателят на фестивала и музея, Ивайло Жеглов, разказва, че е увлечен от ракията още от детство. Прекарал летата си в село Калейца, където помагал на дядо си в процеса на брането и дестилирането на ракия от сливи. Оттогава започват и първите му дегустации, макар и с нежелание. С времето започва да колекционира ракии и алкохолни напитки от цял свят, част от които са изложени в музея. Екзотични “ракии” включват напитки от манго, гуава, джинджифил, кафе и фурми.

Музеят представя и различни типове инсталации за правене на ракия, от класическите казани до по-скъпите колони. Посетителите могат да научат за целия процес на създаване на ракия – от събирането на суровината, ферментацията, дестилацията, до отлежаването и бутилирането.

На атмосферата в музея придава и кът с книги, посветен на правенето и пиенето на ракия. Създателят на музея отбелязва, че България е една от малкото държави, където ракията се консумира като аперитив, преди основното ядене.

Музеят на ракията включва и бар, където посетителите могат да опитат различни версии на популярни коктейли, приспособени за българския вкус. Създадени са български версии на “Негрони Мартини”, “Ракия Либре” и “Ракия с тоник”. Магазинчето към музея предлага редки ракии, които могат да бъдат закупени и без посещение на експозицията.

Цената на входа в музея на ракията включва дегустация на три различни ракии по избор, съпроводени с мезе, както и аудиогид на български и английски. Музеят е отворен всеки ден от 11:00 до 18:30 часа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *