На 27 декември, православната църква отдава почит на паметта на свети първомъченик и архидякон Стефан, който е известен като създател на първата християнска общност. Този ден е третият ден на Коледа и последният църковен празник за годината.
Свети архидякон Стефан беше известен с ревността си към вярата и разпространението на Божието слово. Преследван от юдеите, той беше изведен пред Синедриона, обявен за измамник и убит с камъни. Единствената, която се молеше за него, беше Света Богородица.
Този празник също е известен като имен ден за много хора в България. Над 232 000 души почитат своите имена, като най-многобройни са тези с имена Стефан и Стоян. Освен тях, празнуват и други имена като Стефана, Стефания, Стефи, Фани, Венцислав, Венцислава, Запрян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Стоил, Стоилка, Станка, Станчо, Стоян, Стоянка, Таня.
Традиционният обичай, свързан с този ден, е ладуването, при който момите гадаят за своето бъдещо семейно щастие. Още една практика е топенето на китки в ново менче с вода, след което сутринта една от момите изважда китките и предсказва женитба. Освен това, момите слагат ечемик под възглавниците си, надявайки се да сънуват своите бъдещи съпрузи.
Трапезата за Стефановден включва месни ястия, като свинско с кисело зеле и баница с месо. Младите семейства посещават кумовете си или по-възрастни роднини, за да споделят този празник с тях.
Вашият коментар