На извънредно заседание днес парламентарните представители ще обсъдят инициатива за стартиране на проект за изграждане на 7-и и 8-и блок на площадка № 2 на АЕЦ “Козлодуй”. Инициатори на проекта са Бойко Борисов, Делян Пеевски, Кирил Петков и Делян Добрев.
С предложеното решение, Народното събрание възлага на Министерския съвет да предприеме конкретни стъпки по реализацията на новите блокове, използвайки технология АР 1000. Предвиден е точен график за проекта, като първата фаза включва увеличение на капитала на “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД. Сумата от 1 500 000 000 лв. ще бъде добавена чрез увеличение на капитала на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД. За изготвянето на “Front End Engineering and Design” (FEED) за новата ядрена мощност на АЕЦ Козлодуй, “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД възлага задачата на “Westinghouse Energy systems” LLC, клон България. Очаква се този етап да бъде завършен до април 2024 г., предоставяйки предварителна оценка на капиталовите и оперативните разходи.
Българският енергиен холдинг ЕАД ще осигури финансирането, необходимо за следващия етап от инвестиционното намерение за изграждането на нова ядрена мощност. Този етап включва сключване на договор за изготвяне на същински инженерен проект.
В рамките на обсъжданията си, Народното събрание също ще гласува промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки, свързани с действията на Русия в Украйна. С предложените изменения се предлага отпадане на енергийните вноски при внос и транзит на природен газ от Русия преди въвеждането на изрична регламентация от страна на ЕС за произхода на газа.
Второто четене на Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2024 г. ще бъде обсъдено, като здравноосигурителните приходи за тази година се очаква да нараснат с над 1,1 млрд. лв. спрямо предходната година. Приходите от здравноосигурителни вноски, събирани от Националната агенция за приходите, също ще бъдат увеличени. Проектът отчита ефектите от повишаването на минималната работна заплата и осигурителния доход на самоосигуряващите се лица.
Законопроектът за държавното обществено осигуряване за 2024 г. също ще бъде предмет на второ четене. Проектът предвижда увеличение на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица и актуализация на всички пенсии от края на 2023 г. с 11 на сто от 1 юли 2024 г. Новите размери на минималната пенсия и максималният размер на пенсии се залагат в проекта, като социалната пенсия за старост също ще бъде увеличена. Сумата на пенсиите и други въпроси свързани с Касата и на Държавното обществено осигуряване бяха в програмата на НС през миналата седмица, но поради различни събития заседанията бяха отложени.
Вашият коментар