,

Министър Вътев проведе разговор с европейския комисар по земеделие относно подпомагането за Украйна и подкрепа на България

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев проведе виртуална среща с европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски, свързана с Временната рамка за държавната помощ в контекста на руската агресия в Украйна. 

Основният фокус на дискусията беше искането на България за премахване на ограниченията за държавната помощ. Министър Вътев изрази благодарността си за решението на Европейската комисия, което повиши тавана от 250 000 евро на 280 000 евро и удължава срока на валидност до юни 2024 г.

По време на разговора си с комисаря, министърът отново подчерта проблемите, пред които са изправени българските земеделски производители и животновъди. Изпълнителният директор на Държавен фонд “Земеделие” Георги Тахов поясни пред комисаря различията в системите за подпомагане между България и други държави-членки. По неговите думи в другите страни помощта се предоставя на основата на стопанство, докато в България се изчислява по брой животни и обработваема площ. Тахов поясни, че поради тази причина през 2022 г. някои стопанства вече са достигнали лимита за помощта. Министърът добави, че въпреки достигането на тавана от някои стопанства, те са подали своите заявления, а държавата е осигурила необходимите средства. Той информира, че се очаква през следващата година още повече стопанства да достигнат тавана и поради тази причина ще бъдат изключени от възможността за допълнителна подкрепа.

Министър Вътев подчерта неотложната нужда от допълнителна помощ, като посочи продължаващата война в Украйна, инфлационните фактори и растящите цени на селскостопанските материали, горива, енергия и фуражи, които довеждат до високи разходи при ниски цени на продукцията.

От своя страна Комисар Войчеховски посочи, че от началото на прилагането на мерката до ноември 2023 г., България е предоставила около 500 млн. евро държавна помощ на своите земеделски производители, което я класира на четвърто място сред държавите-членки на ЕС по размера на изплатената помощ. Той сравни процента на държавната помощ спрямо стойността на произведената земеделска продукция, като отбеляза, че България е на второ място в ЕС с 8,6%.

Комисарят изрази разбиране за трудностите, пред които е изправено българското земеделие, и обеща да представи исканията на страната пред Европейската комисия. Той подчерта, че държавната помощ не може да бъде безгранична и до момента няма подобни искания от други държави-членки. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми