,

Битката за Черно море: Главата на Украйна заяви, че Русия е далеч от победата 

Русия няма да спечели битката за Черно море и няма да може да го използва като плацдарм за нападения срещу Украйна. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски още на 31 октомври. Украйна заедно с партньорите си успя да осигури адекватна защита на морето. 

По време на срещата на върха на Парламентарната асамблея на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ПАЧИС) в четвъртък, на 16 ноември, Зеленски подчерта, че защитата на западната част на Черно море позволява на Украйна да използва експортните коридори. Освен това руснаците по думите на Зеленски се оттеглят от източната част на акваторията и се опитват да скрият военните си кораби. За пръв път в света именно в Черно море започна да функционира флотилия от морски безпилотни летателни апарати – украинският флот. Важно е също така да се отбележи, че сега (като един от основните резултати от действията на Украйна) Русия не може да използва Черно море като плацдарм за дестабилизация на други региони в света. По данни на украинското разузнаване руските окупатори в Крим в продължение на месеци прехвърляха кораби на Черноморския флот в пристанището на Новоросийск след системни нападения срещу тях.  

Също така на 31 октомври Зеленски заяви, че Украйна е успяла да изгони руския флот от източната част на морето, така че терористичната държава не може да го използва, за разпространяването на агресията си в други части на света, както направи със Сирия. Той твърди, че “успехът на Украйна в битката за Черно море е нещо, което ще остане в учебниците по история”. Липсата на собствен военноморски флот не попречи на страната да нанесе удар по Черноморския флот на Русия 

Благодарение на подобни действия от страна на Киев вече има положителен резултат. Турция, Румъния и България, които са членки на НАТО, се на път към сключване споразумение за създаване на съвместни сили за разчистване на мините, попаднали в техните части на Черно море в резултат на руската агресия срещу Украйна. Ако бъде постигнато съгласие, силите за неутрализиране на мини няма да се считат за операция на НАТО, но ще бъдат първото голямо съвместно действие на черноморските съюзници, откакто руският диктатор Владимир Путин започна война срещу Украйна през февруари 2022 г. 

Забележително е, че украинският министър на икономиката Юлия Свириденко заяви, че мащабът на замърсяването на Украйна с мини и невзривени боеприпаси е най-големият от регистрираните след Втората световна война. 

Голяма част от международното внимание по време на руското нахлуване в Украйна беше съсредоточено върху бруталните боеве, които се водеха на сушата. Това е очаквано: хиляди видеоклипове, показващи унищожаването на танкове и бронирани машини, са достъпни за света в интернет и сега. Понякога и двете страни изстрелват повече артилерийски снаряди за седмица, отколкото някои европейски държави произвеждат за година, а дронове хвърлят бомби върху войниците, скрити в окопите, което напомня за Първата световна война. Така че един от игнорираните моменти е борба за контрол над Черно море. 

Въпреки че контраофанзивата на Украйна на сушата напредва по-бавно, отколкото много хора се надяваха, действията на Киев в морето имат значителен успех. Това е интересно, тъй като Украйна почти няма военноморски флот. Всъщност от тези няколко кораба, с които тя разполагаше, повечето бяха унищожени от Русия в първите дни на инвазията през февруари 2022 г. Липсата на собствен флот обаче беше компенсирана с изобретателност и решителност, което позволи на Украйна да нанесе значителни удари срещу руския флот. 

Битката за Черно море напомни за две важни геополитически реалности в региона. Първо, Кримският полуостров остава най-важната стратегическа част от територията на Черно море. Международно признат като част от Украйна, но анексиран и контролиран от Русия от 2014 г. насам, Крим първоначално се смяташе, че се намира на безопасно разстояние от украинските удари. Второ, полуостровът се използва като плацдарм за руски атаки срещу останалата част на Украйна.

Ако Русия запази военното си присъствие в Крим, Украйна никога няма да бъде в пълна безопасност. Ето защо всеки край на конфликта, независимо дали е военен или дипломатически, трябва да доведе до връщането на полуострова на Украйна.

Дмитро Колев – специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми