Журналистът Горан Благоев коментира, че има скрит смисъл в отновоотварянето на храма точно на 10 ноември – 34 години след свалянето на Тодор Живков от власт и след почти два месеца под катинар. Руската църква вече има нов свещеник, архимандрит Владимир Тишчук, назначен от руския патриарх. Въпросът дали храмът продължава да бъде арена на геополитически сблъсъци и квартира за шпиони в България е предмет на обсъждане в “Срещу течението”.
Благоев отбелязва, че въпросът за геополитика става по-актуален, когато се обърне внимание на автомобила, с който новият свещеник пристига в първия ден от отварянето на Руската църква – с украинска регистрация.
Относно аспекта на шпионажа, когато българските разузнавателни служби изгонват трима свещеници от руския храм, заради опасността, която те представляват за националната сигурност, Благоев подчертава важността на това кой ще заеме техните места. Той коментира, че отновоотварянето на храма на 10 ноември има скрит смисъл.
“Изглежда, че в тези жестове нищо не е случайно. Особено странно е, че самият протойерей Владимир Тишчук, според интервютата, които чета, заявява, че е в България от три дни. Защо тогава не се отвори на 9 ноември?”, отбелязва Благоев и определя идването на Тишчук в България като “смяна на пешка с офицер”.
“Постоянното настояване, че тази църква е руска и ще се изказва само на руски, е в противоречие със всички църковни канони”, добавя Горан Благоев.
Вашият коментар