Днес Народното събрание одобри предложението на правителството за закупуване на американски бронирани машини за българските сухопътни войски. Сделката включва 198 машини “Страйкър” (Stryker) и съпътстващо оборудване на стойност около 1.4 милиарда долара или 2.5 милиарда лева без ДДС. За решението гласуваха 134 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, докато 57 депутати от “Възраждане”, БСП и ИТН гласуваха против или се въздържаха.
От страна на опозицията се повдигна обвинение, че правителството продава националните интереси, закупувайки остаряло американско оръжие със слаби бойни и технически характеристики, което не може да се ремонтира у нас.
Министърът на отбраната, Тодор Тагарев, отговори на критиките, казвайки, че “Страйкър” бе въведен в американската армия през 2017 г. и предоставя оптимален баланс между мобилност, защита и въоръжение. Според него, машините ще бъдат оборудвани с най-модерните противотанкови ракети, комуникационно оборудване, симулатори за обучение и резервни части, също така ще се създаде капацитет за ремонт в един от заводите на българската компания “Терем”.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев, който оглавява парламентарната комисия по отбрана, се изказа в защита на сделката. Той посочи, че това решение отменя предишното от 2018 г. за закупуване на бронирани машини, което беше неуспешно. Били са потърсени оферти от производители, като предложението на американското правителство е било за повече машини на по-ниска цена.
От “СЕГА” припомнят, че планът включва закупуването на 198 бойни и спомагателни машини, от които 183 са от серията Stryker, съставени от: 90 броя ХМ1296 Infantry Carrier Vehicles – Dragoon (ICVD); 17 броя М1126 Infantry Carrier Vehicles (ICV); 9 броя М1132 Engineer Squad Vehicles (ESV); 33 броя М1130 Command Vehicles (CV); 24 броя M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV); 10 броя М1135 Nuclear, Biological, Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV); 3 броя М98ЗА4 Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HЕМТG) Light Equipment Transports (LET) в комбинация с Modular Catastrophic Recovery System (MRCS); 3 броя М1120A4 HЕМТТ Load Handling Systems; 3 броя М984А4 HЕМТT Wrecker; и 6 броя М978А4 HЕМТT Fuel Servicing Truck (Tanker).
Проектът се оценява на 1,376 милиарда долара (2,504,320,000 лева, изчислени при обменния курс от 1 щатски долар = 1,82 лева) за инвестиционни разходи без ДДС. Плащанията за указания проект и за двата бъдещи договора за придобиване на бойни припаси са планирани за период от пет години, като първото плащане трябва да бъде извършено през настоящата година.
Проектът посочва, че общата сума е предварителна,като предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби, в случай на необходимост промяната на стойността на договора ще бъде извършена съгласно Закона за международните договори на България. Освен указаните финансови средства, за успешната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини са необходими и други допълнителни разходи за покриване на данък добавена стойност (ДДС), мита и транспортни разходи.
Очаква началото на доставките през третото тримесечие на 2025 г. и завършването им през първото тримесечие на 2028 г. Основното количество бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г. с темп на доставките от десет машини на месец.
На всички устройства ще бъде поставено и интегрирано комуникационно-информационно оборудване, което отговаря на изискванията на Министерството на отбраната (МО) за оперативна и техническа съвместимост с технологичното оборудване, използвано в момента от Сухопътните войски в състава на Българската армия.
Проектът предвижда обучение на личния състав за експлоатация и техническа поддръжка на машините; доставка на учебни пособия и тренажори за подготовка; доставка на първоначален комплект от резервни части и консумативи; първоначална логистична поддръжка за подпомагане на процеса по усвояване на експлоатацията и поддръжката на машините; мобилни полеви работилници за ремонт и/или възстановяване на бойни повреди. Съответните количества артилерийски, стрелкови бойни припаси и управляеми противотанкови ракети също ще бъдат придобити чрез допълнителни договори по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби, които се очаква да бъдат получени в Министерството на отбраната в края на настоящата/началото на следващата 2024 г.
Вашият коментар