,

Нов етап в българо-китайски отношения: Задълбочава се сътрудничеството в селскостопанската сфера и търговия

България и Китай насърчават по-тясно сътрудничество и търговия в сферата на селското стопанство и храните. Това стана известно по време на срещата между министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и заместник-директора на Комитета по земеделие и въпросите на селските райони от Китайската народна политическа консултативна конференция, г-н Ци Джала, проведена в Министерството на земеделието и храните. Заедно с тях бяха заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева и извънредният и пълномощен посланик на Китай в България г-н Дун Сяодзюн.

Министър Вътев сподели: “Двустранните ни отношения винаги са били добри, вярвам че партньорството ни в сектор „Земеделие“ ще продължи да се задълбочава и развива.”

От двете страни беше подчертана важността на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, учреден през 2015 г. в София.

Заместник-министър Георгиева разказа за активната дейност на Центъра, който свързва различни бизнеси между Китай и ЦИЕ. Тя добави, че Центърът предприема инициативи, свързани с привличане на млади фермери и предприемачи, трансфер на знания и реализация на иновативни проекти в областта на селското стопанство, кръговата и био икономика, напояването и управлението на хранителни отпадъци.

Г-н Ци Джала отбеляза добрите резултати от сътрудничеството между България и Китай в различни области, особено в селското стопанство. Той заяви: “България е водеща страна в земеделското сътрудничество между страните Китай и ЦИЕ.”

На срещата китайската делегация изрази желание за обмяна на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз. Тази тема е много важна за Китай, имайки предвид голямото население и обширната земя, която трябва да бъде използвана по добър начин.

Георгиева обясни, че от 2014 г. европейската политика в областта на селското стопанство активно работи по зелени практики. Според нея целите и ангажиментите към фермерите в ЕС са амбициозни и се фокусират върху намаляване на парниковите газове, използване на препарати за растителна защита и антимикробни средства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми