България напредва в борбата срещу демографската криза: Първи успехи и перспективи 

Мерките за преодоляване на демографската криза вече показват първите си положителни резултати, според изявлението на премиерът Николай Денков по време на среща с евродепутата Сергей Станишев.

В изследване, поръчано от Станишев и представено на министър-председателя, се посочват три основни причини за демографската криза в България: ниска раждаемост, ниско заплащане и миграция. За борба с тези проблеми са предприети различни инициативи, като увеличаването на минималната работна заплата от 650 лв. през 2021 г. на 933 лв. от 1 януари 2024 г.

За справяне с репродуктивните предизвикателства, държавното финансиране на инвитро процедури е повишено от 5000 на 6000 лв. за текущата година. Също така, са увеличени средствата за здравна профилактика, разработва се профилактичен календар, и се продължават дейностите по националната програма “Заедно в изкуството и спорта”, която стартира през 2022 г. и дава възможност на учениците да спортуват, развиват творчески дейности и се социализират.

Програмата за изграждане и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища също продължава с финансиране от 240 млн. лв. за периода 2024-2026 г. Първите резултати от тези мерки вече се отразяват в ръста на коефициента на плодовитост (т.е. средният брой живородени деца на една жена във фертилна възраст), който се увеличи от 1,48 на 1,58 през 2013 г. – 2021 г., а според данните на НСИ през 2022 г. този показател стигнал до 1,78.

Премиерът Денков подчертава необходимостта от системен подход в демографската политика и я нарежда като един от важните приоритети в управленската програма след 2024 г. 

Евродепутат Станишев предлага да се организира национална конференция през следващата година, където да бъдат обсъдени демографските проблеми и възможните решения с участието на всички партии, социални партньори и евродепутати. 

Те се съгласяват, че демографията трябва да стане новата национална цел пред страната. Сред предложенията на Станишев са разширяване на Националната програма за майчино и детско здраве и въвеждане на Национална профилактична програма за жените и мъжете във възрастовата група 18-40 години. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми