,

България има голям потенциал за отглеждане на памук: Успешна селекция и перспективи за развитие от д-р Салджиева

В различни области на България се наблюдават благоприятни почвени и климатични условия за отглеждане на памук. Такива райони включват Старозагорска, Хасковска, Ямболска, Сливенска, Бургаска и Пловдивска област, както и определени райони в Северна България, където общо може да се отглеждат около 600 000 декара с памук. В Южна България също има подходящи земи, достигащи около 300 000 декара, които са подходящи за памук, посочи професор д-р Ана Салджиева от Института по полски култури в Чирпан.

Професор Салджиева, специалист в генетиката, селекцията и семепроизводството на памука, е автор и съавтор на десетки сортове памук. Тя също участва в разработването на две технологии за производство на памук, които се прилагат както в България, така и в съседни държави в региона. Професорът е включен в “Златната книга на Патентно ведомство на Република България” от 10 ноември 2016 г., съобщиха от Патентното ведомство.

Според професор Салджиева, памукът представлява изгодна култура за земеделските стопани, предоставяйки им възможност за добри доходи и стопанска заетост в селските райони. Той също така служи като отличен предшественик на зимните житни култури. Въпреки това, през последните години този баланс е нарушен, което е предизвикано от увеличението на площите под по-лесно отглеждани култури като пшеница, ечемик и слънчоглед. Памукът може да се отглежда на почви, които са замърсени с тежки метали и не са подходящи за отглеждане на други продоволствени култури.

В Европа само Испания и Гърция се отличават с големи площи, предназначени за отглеждане на памук. В Европейския съюз обаче доставките на памуково влакно не са достатъчни, поради което ЕС субсидира отглеждането на памук. Професор Салджиева посочи, че България може да заеме определени позиции в този сектор, като само четири страни, включително и България, имат подходящи условия за отглеждане на памук.

“От 2002 г. памукопроизводството у нас е в криза поради общата криза в земеделието, ниските изкупни цени и липсата на своевременни стимули. Памукът у нас е включен в програмата за развитие и субсидиране от фондовете на ЕС. Българските памукопроизводители получават eвропейска субсидия за памук от 2016 г. като допълнение към основнaта схема за единно плащане на площ”, допълни проф. Салджиева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми