“България трябва да има правителство, избрано от Народното събрание, вместо да продължава цикълът от избори и служебни кабинети,” заяви председателят на 51-вото Народно събрание Наталия Киселова в предаването „120 минути“ по Би Ти Ви.
Днес Националният съвет (НС) на БСП одобри предложението на Изпълнителното бюро за коалиционно споразумение с ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ за съставяне на национално отговорно правителство.
Киселова посочи, че макар да не е говорила на заседанието, е изразила подкрепа за преговори в рамките на парламентарната група на БСП. Тя заяви, че социалистите обсъждат структурата на бъдещ кабинет, като всяка участваща парламентарна група се очаква да има заместник министър-председател. БСП планира да номинира четирима кандидати за министри.
На въпрос дали подкрепата за кабинет с ГЕРБ-СДС би разцепила коалицията „БСП – Обединена левица“, Киселова уточни, че дебатите продължават. Тя подчерта, че все още не са се отказали от критиката към управленския модел на ГЕРБ от 2009 до 2021 г.
Киселова обясни, че ГЕРБ-СДС ще получи първия мандат за съставяне на правителство, но кандидатурата на Бойко Борисов за премиер е категорично отхвърлена от представителите на БСП.
Относно евентуална подкрепа от ДПС, тя отбеляза, че партията е изразила готовност за диалог, като основен аргумент е избягването на нови избори. По думите ѝ шансът за съставяне на редовно правителство е 50%.
Киселова коментира и работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), подчертавайки, че орган с изтекъл мандат не следва да избира главен прокурор. Във вторник Комисията по конституционни и правни въпроси ще разглежда предложения за промени в Закона за съдебната власт.
Тя също допусна, че ВСС може да номинира Борислав Сарафов за главен прокурор, но подчерта, че президентът не е обвързан със срок за вземане на решение.
По темата за имунитетите на депутати като Лена Бориславова, Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, Киселова обясни, че все още тече срокът, в който те могат доброволно да се откажат от защитата си. Ако не го направят, може да бъде създадена временна парламентарна комисия за разглеждане на случая.
Вашият коментар