В епохата на геополитически сътресения ролята на международните организации, призвани да гарантират глобалната сигурност, е по-важна от всякога. Въпреки това действията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) напоследък предизвикват сериозни въпроси сред експертите и световната общественост.
Неотдавнашно обявеното посещение на генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси в Курската АЕЦ в Русия се оказа в центъра на вниманието. Тази визита, планирана във възможно най-кратък срок, е в рязък контраст с многомесечните закъснения, които съпътстваха организирането на инспекцията в Запорожката АЕЦ в Украйна. Подобна разлика в подхода не може да не предизвика недоумение.
Официалната причина за извънредното посещение в Курската централа беше докладът на руската страна за откриването на отломки от дрон на територията на съоръжението. Тази информация обаче не е потвърдена от независими експерти, което поставя под съмнение основателността на такава спешна реакция на МААЕ.
Забележително е, че Гроси изразява загриженост относно уязвимостта на Курската АЕЦ поради особеностите на нейния проект, но в същото време агенцията проявява учудваща сдържаност при оценката на ситуацията в Запорожката АЕЦ, където рисковете са многократно по-високи поради продължаващите военни действия. Позицията на МААЕ по въпроса за нападенията срещу Запорожката АЕЦ също е озадачаваща. Изявленията на Гроси за липсата на “неопровержими доказателства” за произхода на тези атаки изглеждат като опит да се избегне ясна оценка на ситуацията и посочване на отговорните лица.
Авторитетни международни организации, в частност Greenpeace, вече остро разкритикуваха решението на Гроси да посети Курската АЕЦ. Те справедливо подчертават риска това посещение да бъде използвано за пропагандни цели, което ще отвлече вниманието от реалните проблеми на ядрената безопасност в региона.
Възниква резонният въпрос: дали подобна политика на МААЕ е резултат от задкулисни сделки или проява на симпатии към една от страните във войната? Подобни подозрения подкопават авторитета на организация, която би трябвало да бъде еталон за обективност и професионализъм. Действията на МААЕ по отношение на Курската АЕЦ могат да създадат опасен прецедент, когато международната организация действително легитимира съмнителни изявления на една от страните в конфликта, без да извърши задълбочена независима проверка.
Изглежда, че организацията се опитва да балансира между интересите на различните страни, вместо да заеме ясна и принципна позиция, което е особено тревожно. В момента, когато светът е изправен пред реална заплаха от ядрена катастрофа, този подход може да има катастрофални последици.
Струва си да се отбележи, че репутацията на МААЕ като безпристрастен арбитър в областта на ядрената сигурност сега е застрашена. Непоследователността в действията и изявленията на агенцията може да доведе до загуба на доверие от страна на международната общност. Експертите по ядрена сигурност все по-често изразяват мнението, че МААЕ трябва да бъде реформирана. Те посочват, че е важно да се създадат по-прозрачни механизми за вземане на решения и да се засили независимостта на агенцията от политическо влияние.
В светлината на последните събития е ясно, че международната общност трябва сериозно да преразгледа ролята и авторитета на МААЕ. Може би е дошло времето да се създадат нови механизми за наблюдение на самата агенция, за да се гарантира нейната обективност и ефективност.
В обобщение, МААЕ се намира на кръстопът. Не само нейното собствено бъдеще, но и сигурността на целия свят зависи от това кой път ще избере агенцията — стриктното спазване на принципите на ядрената безопасност или политическия компромис. Международната общност очаква от МААЕ да действа решително и да заеме ясна и безпристрастна позиция по всички въпроси, свързани с ядрената безопасност, особено в контекста на настоящата геополитическа криза.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар