Противоепидемичните мерки заради разпространението на коклюш в България се удължават до края на годината със заповед на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. Мерките, въведени на 9 май, бяха със срок до днес. Те бяха наложени след смъртта на две бебета от коклюш през април, които не бяха навършили двумесечна възраст за ваксинация. Сега е разрешено по-ранно имунизиране на бебета от 6-седмична възраст.
Също така регионалните здравни инспекции (РЗИ) могат да извършват имунизации на бременни жени срещу коклюш по желание, препоръчителни между 27 и 36 гестационна седмица. Имунизацията е еднократна, безплатна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш. Тя се провежда в имунизационни кабинети на РЗИ и в определени лечебни заведения.
При регистриране на случай на коклюш, РЗИ извършва епидемиологично проучване и предприема противоепидемични мерки. В детските и ученическите колективи се въвеждат строги мерки за проветряване, почистване и дезинфекция, както и ежедневна проверка на симптомите при деца и ученици. Заболелите не се допускат в колектива, освен ако не представят медицински документ, удостоверяващ, че не са заразни.
Общопрактикуващите лекари трябва своевременно да имунизират пациентите си според Имунизационния календар на България.
През последната отчетна седмица (21 – 28 юли 2024 г.) са регистрирани 88 случая на коклюш, от които 35 са в София. От началото на годината са отчетени 2231 случая на болестта, в сравнение с 8 случая за същия период миналата година.
Вашият коментар