Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българският фармацевтичен съюз се договориха за нов начин на плащане на аптеките за обработка на рецепти за 100% реимбурсирани лекарства. Те ще получават 15% от стойността на медикамента, но не повече от 25 лв. Например, ако лекарствата струват 20 лв., таксата ще е 3 лв., а за лекарства над 167 лв. — 25 лв. Сега аптеките получават 5 лв. на рецепта, която може да включва до 3 напълно реимбурсирани продукта. Тази такса е единственият приход за аптеките, тъй като нямат право на надценка.
Припомняме, че от 1 април разходите на НЗОК за обработка на рецепти се увеличиха, тъй като много лекарства за сърдечно-съдови заболявания станаха 100% платени. Заради ниските цени на тези лекарства, таксата от 5 лв. често надвишава стойността им, което наложи НЗОК да търси решение, за да избегне бюджетен дефицит до юли.
“Доволни сме от споразумението. Това гарантира устойчивост и предвидимост на средствата на здравната каса. тоест, вече заплащането не зависи от това колко рецепти издава лекаря”, сподели председателят на съсловната организация на фармацевтите Димитър Маринов.
Първоначално предложението за премахване на ограничението за до 3 продукта на рецепта срещна протести от фармацевтите, които се опасяваха от намаляване на приходите. След седмица преговори беше постигнато съгласие аптеките да получават процент от стойността на продуктите.
Споразумението влиза в сила със задна дата от 1 юли и ще намали наполовина разходите за обработка на рецепти за безплатни лекарства. Промяната за пациентите е, че ще могат да взимат предписаните им лекарства от различни аптеки в рамките на 3 дни, вместо да изпълняват цялата рецепта на едно място.
Вашият коментар