В събота преди Петдесетница, църквата извършва заупокойна панихида в памет на починалите.
Този ден е известен сред народа като Черешова задушница, но също така се нарича Спасовска задушница, Русалско или Спасовско одуше. В църквата християните се молят за прошка на душите на техните покойни близки.
Характерно за този ден е, че жените боядисват червени яйца, подобно на Великден. На някои места това се прави още на Спасовден. В подавката освен традиционното варено жито и хляб, украсен с кръст, се добавят и череши.
Рано сутрин след изгрев или следобед преди залез, хората носят подавките на гробищата. Преди да тръгнат, оставят прозорците отворени, за да не остане някоя душа в къщата, както се споменава в Hera.bg. По пътя до гробищата мълчат, за да не смутят душите.
Гробовете се почистват, прикадяват се с тамян, за да избяга дяволът, преливат се с вино или вода и се запалват свещи.
Нашите предци нарекли тази задушница Черешова, защото първото опитване на черешите става след като първо “опитат” от тях покойниците.
На следващия ден е Петдесетница – петдесети ден след Великден, когато църквата чества слизането на Светия Дух над Апостолите и Дева Мария. Това се смята за деня на създаването на Христовата църква.
Вашият коментар