Днес се навършват 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти, съобщи информацията на отдел “Справочна” на БТА.
За да отбележи 151-вата годишнина от гибелта на Левски, Националният военноисторически музей (НВИМ) представя нова образователна програма, наречена “Васил Левски и неговата тайна организация”, каза за БТА Славея Сурчева от музея. Програмата се състои от три модула, като последният предлага възможност за дешифриране на оригинално писмо на Левски с помощта на специални скари и разкрива истинското му послание.
Музеят ще работи от 10:00 до 18:00 часа, но образователната програма за Левски ще се проведе само в 11:00 часа. Входът е безплатен към всеки закупен билет.
Сурчева споделя, че програмата вече е била представена пред ученици от столичните училища през февруари, но за първи път тази неделя ще бъде достъпна и за семейната публика.
Левски е известен като най-великата личност на България, а програмата има за цел да представи по-широко неговата история и идеи на посетителите, особено на децата. Сурчева пояснява, че искат да излезат от парадигмата на миналото и да предоставят по-интересна и дълбока информация за Левски, за да го направят по-близък и разбираем за посетителите.
Васил Иванов Кунчев, известен като Васил Левски, е български революционер, идеолог на българската национална революция и организатор на българското националноосвободително движение.
Той е участвал в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта си е наречен Левски. През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Участва в създаването на Втора българска легия (1867-1868) и Вътрешната революционна организация (ВРО) в България.
Апостолът осъществява две обиколки в България през 1868-1869 г., по времето на които изгражда първите революционни комитети в страната. Участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.
На 6 февруари (18 февруари) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. Всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.
Програмата на НВИМ “Васил Левски и неговата тайна организация” включва презентация за идеите на Левски и начините, по които е организирал борбата за свобода, както и разкриване на неговата тайна организация чрез дешифриране на оригинално писмо на Левски. Посетителите ще имат възможност да видят и оригинални лични вещи на Левски, които се съхраняват в музея.
Годишнината от обесването на Левски ще бъде отбелязана в различни градове на България.
Вашият коментар